03.05.2018: Królowo Polski, módl się za nami. Przemyśl

W Przemyślu upamiętniono uchwalenie Konstytucji 3 maja Mszą św. w archikatedrze, okolicznościowym apelem na Wzgórzu Zamkowym oraz sesją Rady Miejskiej. 

Dzień 3 maja to równocześnie uroczystość religijna i patriotyczna. W Archikatedrze Przemyskiej przed południem odbyła się modlitwa za Ojczyznę – Eucharystia, której przewodniczył abp senior Józef Michalik. W swojej homilii biskup senior zauważył: – Maryja Królowa Polski to jest Królowa, która nie opuszcza tego Narodu także w momentach ukrzyżowania. Następnie, przypominając historyczne wydarzenia i postacie wielkich Polaków, pokazał drogę naszego Narodu do odzyskania niepodległości.

W Eucharystii uczestniczyli: Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, przedstawiciele przemyskiego samorządu, służb porządkowych, wojsko, kombatanci, kapelani służb mundurowych, harcerze oraz wiele pocztów sztandarowych. Oprawę muzyczną przygotował Archidiecezjalny Chór „Magnificat” i Salezjańska Orkiestra Dęta „Augustino”.

Po Mszy świętej odbył się przemarsz na Wzgórze Zamkowe w pobliże kamienia upamiętniającego ustanowienie Konstytucji 3 Maja. Na tę część uroczystości złożyło się podniesienie flagi państwowej i odśpiewanie hymnu narodowego, okolicznościowe wystąpienia parlamentarzystów i przedstawicieli samorządu oraz złożenie przyrzeczenia strzeleckiego przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu. Na koniec odbył się apel poległych, a następnie przybyłe delegacje złożyły kwiaty. Ostatnią część patriotycznego wydarzenia stanowiła uroczysta sesja Rady Miejskiej w Przemyślu, która odbyła się w sali Zamku Kazimierzowskiego.

tekst: Barbara Brem-Kowalik