17.07.2018: Polsko – Węgierska modlitwa za poległych

Około 300 uczestników z Węgier wzięło udział w nostalgicznej podróży pociągiem Galícia Expressz 2018, który wyruszył z Budapesztu 15 lipca do Krakowa. Wśród nich byli potomkowie żołnierzy biorących udział w walkach podczas I wojny światowej, jak i pasjonaci historii tego okresu. Obok Krakowa, Tarnowa i Rzeszowa w planie ich podróży znalazł się Przemyśl, do którego węgierscy goście dotarli 17 lipca. Program pobytu obejmował oczywiście zwiedzanie wybranych fortów Twierdzy Przemyśl i samego miasta, w Urzędzie Miejskim odbyło się również robocze spotkanie, w węższym gronie. Głównym  punktem programu pobytu w Przemyślu były jednak uroczystości na cmentarzu żołnierzy austro – węgierskich przy ul. Przemysława.W składzie delegacji węgierskiej znaleźli się m.in. Adrienne Körmendy – Konsul Generalny Republiki Węgierskiej oraz płk Vilmos Kovács – dowódca Instytutu i Muzeum Historii Wojen przy Ministerstwie Obrony Węgier.

W trakcie uroczystości na cmentarzu żołnierzy austro – węgierskich obok wymienionych wcześniej gości węgierskich, obecni byli także wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz, dr hab. Paweł Hut – Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, przedstawiciele samorządów Ziemi Przemyskiej oraz przemyskich służb mundurowych.

Witając gości Prezydent Robert Choma powiedział: „Twierdza Przemyśl i jej związki z ówczesną historią i dniem dzisiejszym, to z jednej strony olbrzymi bagaż, ofiara ponad 100 000 ludzi, a z drugiej pamięć, którą jesteśmy winni po to, by z przeszłości czerpać to co najważniejsze, mądre i budować jak najlepsze relacje między naszymi narodami”.
Pułkownik Vilmos Kovács przemawiając na cmentarzu przypomniał historię walk o Twierdzę Przemyśl, a szczególnie działań jednostek węgierskich stacjonujących w Twierdzy.

Po zakończeniu okolicznościowych przemówień księża kapelani: ks. por. Krzysztof Ziobro, kapelan Garnizonu Przemyśl oraz ks. por. Kornél Harváth, kapelan polowy  armii węgierskiej odmówili modlitwę za poległych i poświęcili nowy drewniany krzyż.
Na zakończenie uczestnicy wysłuchali Węgierskiego Capstrzyka, a delegacje i pozostali uczestnicy spotkania złożyli wieńce przed tablicą upamiętniającą węgierskich żołnierzy.

Następnego dnia, 18 lipca 2018 roku delegacja węgierska udała się na cmentarze wojenne we Florynce i w Łużnej, gdzie odbyły się również uroczystości modlitewno – historycznej. Węgierskiej delegacji towarzyszył kapelan Garnizonu Przemyśl i Jarosław, ks. por. Krzysztof Ziobro.

Tekst i zdjęcia: Karol Broda

 

[SLGF id=5332]