22.06.2018, Jarosław: Święto 14. Dywizjonu artylerii samobieżnej.

W piątek, 22 czerwca na jarosławskim Rynku odbyły się uroczystości związane ze świętem i jubileuszem 25-lecia 14 dywizjonu artylerii samobieżnej im gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza stacjonującego w Jarosławiu.

Uroczystości rozpoczęła się Mszą św. w intencji żołnierzy 14 das, która odbyła się w Kolegiacie Jarosławskiej p.w. Bożego Ciała, która w okresie międzywojennym pełniła rolę kościoła garnizonowego. Głównym celebransem był ks. por. Krzysztof Ziobro, kapelan Garnizonu Przemyśl i Jarosław, który wygłosił Słowo Boże. W koncelebrze byli: ks. prał. Marian Bocho – Proboszcz Kolegiaty, ks. prał. Marian Nabrzyski i ks. por. Grzegorz Lach. Ks. kapelan zwracając się do żołnierzy powiedział: „Drodzy żołnierze, pracownicy wojska 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej w Jarosławiu. Bóg-Honor-Ojczyzna. Te słowa wypisane są na Waszym Sztandarze. W 25. Rocznicę istnienia Dywizjonu zwracam się do Was z gorącą zachętą: niech te słowa będą wypisane w waszych sercach. Niech inspirują Was do ofiarnego życia. Niech będą motywem Waszej codziennej, niełatwej służby całemu społeczeństwu, naszej Ojczyźnie. Życzę wam z okazji Waszego święta i jubileuszu, abyście, jako żołnierze 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej, która jest nazywana bogiem wojny, mogli zrealizować Wasze ideały i być pięknymi ludźmi na miarę oczekiwań naszej wolnej i niepodległej Ojczyzny, której 100-lecie odzyskania niepodległości świętujemy”. Obstawę liturgiczną podjęli żołnierze 14 das.

We Mszy św. uczestniczył cały stan osobowy jednostki jak również zaproszeni goście, parlamentarzyści, władze miasta i samorządu, przedstawiciele służb mundurowych, strzelcy oraz mieszkańcy miasta. Na koniec Eucharystii Kustosz Kolegiaty polecił opiece Matki Bożej Królowej Rodzin wszystkich żołnierzy i pracowników wojska oraz ich rodziny.

Po Mszy Św. nastąpiła uroczysta zbiórka na Rynku. Część oficjalną obchodów rozpoczęło podniesienie Flagi Państwowej i odśpiewanie Hymnu Państwowego, poprzedzone przeglądem pododdziałów. Następnie wręczono żołnierzom i zaproszonym gościom okolicznościowe jubileuszowe medale oraz odznaczenia. Całość uroczystości zakończyła defilada.