29.05.2018, Sanok: Podhalańczycy wyruszyli z Rynku do MB Starowiejskiej

We wtorek punktualnie o 7 rano, z Rynku w Sanoku w kierunku Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starej Wsi wyruszyło blisko 100 żołnierzy 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla. Pieszą, 20-kilometrową wędrówkę zorganizowano w 80. rocznicę zawierzenia 2. Pułku Strzelców Podhalańskich z Sanoka Matce Boskiej Starowiejskiej.

Uroczystości związane z 80 rocznicą zawierzenia 2. Pułku Strzelców Podhalańskich i 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-leciem powstania formacji podhalańskich odbyły się w Starej Wsi koło Brzozowa. Miejsce to jest ważne dla podhalańczyków ze względów historycznych. To właśnie w Starej Wsi w 1938 roku, a dokładnie 29 maja, żołnierze 2 Pułku Strzelców Podhalańskich z Sanoka wraz ze swoim dowódcą składali ślubowanie Matce Boskiej Starowiejskiej.

Uroczyste obchody otworzyła Msza Święta w intencji żołnierzy 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla oraz Ojczyzny odprawiona w Bazylice Ojców Jezuitów. Eucharystii przewodniczył ks. ppłk Maciej Kozicki – kapelan Garnizonu Rzeszów w asyście ojca Rektora, ojca Proboszcza Sanktuarium w Starej Wsi oraz ks. por. Krzysztofa Ziobro – kapelana Garnizonu Przemyśl. W czasie homilii ks. por. Krzysztof Ziobro przypomniał historyczny akt zawierzenia się Matce Boskiej Starowiejskiej żołnierzy sprzed lat. Kapelan 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich powiedział: Dziś, na początku XXI wieku, choć tak wiele się zmieniło, patrząc na naszych wielkich Polaków, na żołnierzy 2 Pułku Strzelców Podhalańskich z Sanoka, którzy oddali się Maryi, przeżywając 80. Rocznicę tego wydarzenia stajemy dzisiaj i my, żołnierze 5 bsp z Przemyśla wraz z naszym dowódcą panem pułkownikiem Marcinem Duszą, w dniu Weterana, sięgamy do skarbca naszej żołnierskiej historii i chcemy odnowić uroczyste ślubowanie złożone Starowiejskiej Pani, którego dokona nasz dowódca oraz złożyć na pamiątkę tego wydarzenia pamiątkowy ryngraf. Żołnierze 2 Pułku w tym miejscu 80 lat temu wołali: „Na prochy i popiły Ojców naszych, na Ducha ich znaczonego stygmatem wielkości, ślubujemy, że miłować będziemy, jak Oni miłowali, Polskę Ojczyznę naszą. Będziemy Jej służyli w trudach, poświęceniu, w samozaparciu. Pracować będziemy w czystości intencji, siebie samych zostawiając za progami. Będziemy żywymi kamieniami budowy tego Państwa, a cementem miłość wspólna i miłość Ojczyzny”.  Bezpośrednio po Mszy Świętej dowódca 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, ppłk Marcin Dusza odczytał akt zawierzenia 5 batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla Matce Bożej Starowiejskiej i złożył na ręce ojca rektora pamiątkowy ryngraf. Ciąg dalszy uroczystości odbył się przy Pomniku Konfederatów Barskich.